Pepparkaksbullar. Som riktigt saftiga kanelbullar i julkostym. Dessa med smak och doft av pepparkaka. En bulle som varje människa bara måste baka inför jul, om du gillar smaken av pepparkaka det vill säga. De är verkligen försvinnande goda.
Dessa Pepparkaksbullar går finfint att frysa in, de håller i frysen i tremånader. Tina bullarna fritt (ej inplastade) i rumstemperatur eller på full effekt i en micro i ca. 10-15 sekunder. Då blir de precis som om de vore nygräddade igen.
Pepparkaksbullar, 30 st:
Fyllning:
250 g rumsvarmt saltat smör
1 dl strösocker
1 dl farinsocker
0.5 dl pepparkakskrydda – recept här
Bulldeg:
500 g kall standardmjölk
50 g färsk jäst
2 dl strösocker
1100 g vetemjöl (ca. 18 dl)
200 g rumsvarmt smör
0.5 tsk salt
Garnering:
1 ägg
1 dl pärlsocker
Sockerlag:
1.5 dl vatten
1.5 dl strösocker
Gör så här:
- Fyllning: Rör ihop samtliga ingredienser till en krämig fyllning, låt stå.
- Bulldeg: Lös jästen i mjölken, gärna i en skål till din assistent. Tillsätt resterande ingredienser och arbeta ihop en smidig deg. Låt maskinen gå på låg hastighet i 20 minuter. Du kan också knåda för hand, gärna lika länge.
- Stjälp upp degen på lätt mjölad bakbänk och kavla ut den till en stor rektangel.
- Bred på fyllningen och rulla degen till en tight rulle. Skär i ca. 2 cm breda skivor.
- Lägg på plåtar och låt jäsa i 1.5-2 h i rumstemperatur.
- Sätt ugnen på 225°c över/undervärme.
- Vispa upp ägg – tillsätt gärna en msk vatten och en nypa salt. Pensla bullarna med ägg och strö över pärlsocker.
- Grädda bullarna mitt i ugnen i ca. 10 minuter, tills de är gyllene i färgen. Gör sockerlagen under tiden.
- Koka ihop vatten och strösocker i en liten kastrull, rör om tills allt socker smält och tag sedan av från värmen.
- Tag ut bullarna ur ugnen och pensla genast på sockerlag – detta för att kapsla in all fukt för att få supersafiga bullar.
- Låt sedan svalna helt på avsvalningsgaller.
Hoppas att det ska smaka med nygräddade Pepparkaksbullar! Missa inte att kika in på min facebooksida. 🙂