
En Rabarberkaka med kokos och vanilj som riktigt smälter i munnen. Denna bakar du snabbt och enkelt på knappt 30 minuter. En perfekt sommarkaka om du frågar mig.

Denna kaka kan enkelt bakas glutenfri genom att du byter vetemjöl mot hälften glutenfri mjölmix och hälften mandelmjöl. Eller bara glutenfri mjölmix. Glöm inte att dela med er av bilder på det ni bakat under hashtagen #bakamedfrida på Instagram.
Här finner ni en ljuvligt god Rabarberpajkladdkaka.
Rabarberkaka med kokos, 8 bitar:
Ingredienser:
100 g smör
2 ägg
2 dl strösocker
1.5 dl vetemjöl
2 tsk vaniljsocker
1 tsk bakpulver
1 dl kokos flakes
200 g rabarber
Garnering:
0.5 dl kokos flakes
2 msk strösocker
1 tsk vaniljsocker
Gör så här:
- Sätt ugnen på 175°c över/undervärme och klä en brödform (1.5 liter) med bakplåtspapper.
- Vispa ägg och strösocker vitt och fluffigt med elvisp. Vispa på hög hastighet i 3-4 minuter.
- Rör ner det smälta smöret i äggvispet blandat med de torra ingredienserna samt kokos. Rör ihop en klumpfri smet.
- Häll smeten i formen och toppa med skivad rabarber. Strö sedan över kokos flakes, strösocker och vaniljsocker.
- Grädda kakan mitt i ugnen i ca. 25 minuter. Tag ut och låt svalna.
Lycka till med bakningen!
Väldigt god!!
Hej!
Går det att frysa in den här kakan?
Det funkar fint 🙂
Jag får inte till det!!
Den va i stortsett ogräddad med fin yta efter 25. Tänkte att den kanske ordnar till sig men icke. Ställde in den igen o hade inne i 25 + 15 min . O då blev sen bättre. Hur kommer detta sig?