
Saftiga hamburgerbröd som bakas med sötpotatis för extra god smak. Dessa bröd blir otroliga. Varje människa som smakar frågar om recept. Det är helt förståeligt! Här hemma älskar vi dessa bröd, både vi vuxna och våra barn. Vi äter dem som smörgås och rostbröd också. Himla gott!

Jag bakar stora bröd som rymmer en stor hamburgare och massor med god fyllning. Om du önskar så kan du dubbla antalet bröd – alltså halvera vikten på degbollarna. Då får du dubbelt så många och ungefär hälften så höga, men ännu lika stora i diameter. Här gillar vi dem höga! Och när barnen ska äta smörgås så räcker ett av dessa bröd till fyra smörgåsar när jag delar dem. Toppen tycker jag!
Saftiga hamburgerbröd, 12 stora:
50 g färsk jäst
3 1/2 dl mjölk
1050 g vetemjöl (+ lite extra till utbak)
2 msk strösocker
3 ägg (kan ersättas med 1/2 dl extra degvätska)
300 g kokt sötpotatis, mosad
100 g rumsvarmt smör
1 tsk salt
Garnering:
1 ägg
1 tsk vatten
2 msk sesamfrön
Gör så här:
- Lös jästen i mjölken och tillsätt sedan resterande ingredienser. Knåda med degkrok i maskin på låg hastighet i tio minuter – eller för hand tills du fått en smidig deg.
- Dela degen i 12 lika stora delar, mina väger ca. 173 g st. Rulla till bollar och platta sedan till dem en aning, de ska vara ungefär 1 cm höga och 8-10 cm i diameter. Lägg på plåt som du klätt med bakplåtspapper. Jag använder små tartlettringar till mina bröd som de får jäsa- och gräddas i. Har du sådana så kan du klä dem med bakplåtspapper och sedan använda dem.
- Låt jäsa till dubbel storlek i rumstemperatur, det tar ca 1-1.5 h.
- Sätt ugnen på 225°c över/undervärme.
- Pensla bröden med ägg som du vispat upp med vatten, och strö sedan över sesamfrön.
- Grädda mitt i ugnen i ca. 15 minuter – de ska få ordentligt med färg. Vänd försiktigt på ett bröd och knacka lätt på undersidan, om de fått färg där och låter lite ihåliga så är de klara.
- Tag ut och låt svalna.
Lycka till med dina hamburgerbröd! Missa inte min brödkategori här på bloggen för fler goda brödrecept.